Pamiątki ślubne oraz weselne

Oczywistym jest fakt, że wraz z każdorazowym nastaniem „nowych czasów” zmianie podlegają różnego rodzaju trendy i mody. Niektórzy określają ich nadejście gdy przekształceniu ulegnie chociażby jeden szczegół. Zazwyczaj jednak podstawowym źródłem kontekstowym do wyróżnienia przez nas tej nowej ery są zmiany generacyjne. Spoglądamy w przeszłość, przyglądamy się dziadkom, rodzicom, historii i już wiemy co uległo zmianie. Proces ten obejmuje wszystko – również sposoby uwieczniania tak ważnych dla ludzi chwil jak zawarcie związku małżeńskiego.

Zupełnie w inny sposób prezentuje się większość pamiątek pokolenia naszych dziadków, niż chociażby naszych znajomych, a dzisiejsze zdjęcia w niczym nie przypominają zwłaszcza statyczności tych sprzed lat. Ludzka kreatywność oraz postępowość daje o sobie znać również tutaj. Kamerzyści, czy fotografowie prześcigają się dzisiaj pomysłowością dotyczącą uwieczniania chwil par młodych. Coraz częściej wymogiem młodej pary jest uczynienie z klipów i fotografii ślubnych dzieł o prawdziwej artystycznej wartości. Zadanie to staje się również podstawowym motywem przewodnim wszystkich pracujących nad ślubem profesjonalistów. Sesje weselne organizowane są w parkach, starych dworkach, kościołach, na łonie natury, przy zachodzie słońca, czy też w strugach deszczu.

Nie oznacza to jednak, że to jedyne praktykowane dzisiaj sposoby indywidualizacji pamiątek ślubnych. Coraz częściej sesje zdjęciowe nabierają charakteru spontaniczności i nawiązują do tematyki niekoniecznie kojarzonej z zawarciem związku małżeńskiego. Sesje ślubne organizowane są w trakcie skoku spadochronowego (koniecznie z welonem), na bungee, w trakcie przeprawy żeglarskiej, czy innych niecodziennych aktywności. Popularny jest w nich także tzw. „story telling”. Czyli cykl zdjęć przedstawiających jakąś historię krok po kroku. Popularnym ostatnio na zachodzie (czy też w Japonii), aczkolwiek dość kontrowersyjnym trendem jest tzw. „kill the bride”, czyli dosłownie „zabij Pannę Młodą”. Następujące po sobie zdjęcia pokazują kolejne etapy od morderstwa do pochowania partnera/ki oczywiście w stylistyce ślubnej. Zdjęcia typu upychania ciała jednego z młodych do bagażnika przez drugie, czy rzekomo wbijających sobie siekiery w plecy to właśnie m. In. przejaw pojawiających się dzisiaj trendów.

Coraz częściej jednak pary decydują się na złoty środek w tym odwiecznym konflikcie tradycji z innowacją. Robienie sobie wielu sesji zdjęciowych – zarówno tych o charakterze klasycznym oraz tych nieco bardziej spontanicznych – pozwala młodym znaleźć swoiste wyważenie między powagą i zabawą, a także uszczęśliwia przez fakt nadania pamiątkom indywidualnego charakteru.

Wstecz